23 lutego 2018 20:23

W czas igrzysk ukazała się publikacja, która opowiada o pięknie i dramacie polskiego sportu od XIX wieku!

historia sportu, książka

Bardzo obszerne i pięknie wydane, bogato ilustrowane dzieło młodego, utalentowanego historyka Krzysztofa Szujeckiego opisuje najważniejsze wydarzenia sportowe na tle narodowym, społecznym i politycznym od XIX aż do dziś! Na kartach książki poznajemy nie tylko oficjalne relacje, ale często także kulisy niezwykłych zdarzeń.

Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny, część, która niesie ze sobą szczególny ładunek emocji. Czujemy to zwłaszcza teraz, kiedy podczas igrzysk w Pjongczang kibicujemy naszym skoczkom z Kamilem Stochem na czele czy Justynie Kowalczyk. A za chwile będziemy przecież kibicować piłkarzom na kolejnym mundialu…

Wpisując się w ten okres ukazała się właśnie "Historia sportu w Polsce” Krzysztofa Szujeckiego, starannie opracowana w wydawnictwie Biały Kruk, która zawiera mnóstwo informacji, w tym wiele zaskakujących wiadomości. Opisuje wzloty i dramaty rodzimego sportu, rozwój związków i klubów sportowych, koleje losu wielu wybitnych sportowców, trenerów i działaczy. Ważnym punktem są udziały polskich reprezentacji w olimpiadach, mistrzostwach świata i Europy, a także rozgrywki krajowe. Obserwujemy, jak sport budzi się do życia wraz z odrodzeniem się Ojczyzny w 1918 r., jak się rozwija, jak rośnie jego znaczenie w życiu Polski i Polaków. Nie była w stanie tego zahamować nawet II wojna światowa, choć jakże wielu sportowców poległo w walce z niemieckimi nazistami lub bolszewikami. Wielu też niestety zginęło w niemieckich lub sowieckich obozach zagłady.

Nieprzypadkowo „Historia sportu w Polsce” została wydana właśnie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, bowiem sport posiada wyjątkowy walor patriotyczny i wychowawczy.

Krzysztof Szujecki analizuje przyczyny sukcesów, a czasem i porażek. Wspomina też o życiu prywatnym naszych wyczynowców po zakończeniu kariery sportowej; jak się okazuje wielu z nich odnosiło wielkie sukcesy zawodowe, naukowe, kulturalne. Wspaniałym uzupełnieniem książki jest aż 280 fotografii, które niosą zarówno wielki ładunek emocjonalny, jak i informacyjny, podnoszą dramatyzm wyczynów sportowych!

„Historia Sportu w Polsce” jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Jest to dzieło dwutomowe; teraz ukazał się tom pierwszy, za trzy miesiące będzie na rynku tom drugi. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu i opisuje dzieje naszego sportu aż do czasu PRL. Drugi tom uwzględni końcowe lata PRL oraz najbardziej aktualne dokonania naszych sportowców w III RP!

Publikacja ukazała się pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

„Historia Sportu w Polsce” tom I, 368 stron, format 195 x 240 mm, papier 120 g, twarda oprawa, 280 zdjęć!, ISBN 978-83-7553-241-8.

Więcej na http://bit.ly/2EKoXMk

 

smWydawnictwo Biały Kruk

OSTATNIENajnowsze

11 marca o godz. 17:00 w Centrum Polskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Brukseli
8 marca 2018 o 19:00 w Dobrym Miejscu (ul. Dewajtis 3, Warszawa)


DołączProgramy