17 marca 2018 14:44

Teoria spisku wg Kremla - za otrucie odpowiada Zachód

Kreml, Putin, Rosja, Skripal, otrucie, szulgin
twitter

Stały przedstawiciel Rosji przy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej Aleksandr Szulgin przedstawił rosyjską wersję wydarzeń w związku z otruciem Siergieja Skripala. Wg. Rosjanina, za produkcją Nowiczoka i otruciem byłego szpiega, stoją Wielka Brytania i USA.

Aleksandr Szulgin w rozmowie z agencją Interfax oznajmił, że z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że toksyczna substancja użyta w ataku na Siergieja Skripala pochodziła z zachodnich krajów.

- Żeby nie owijać w bawełnę, wymienię te kraje wprost. Przede wszystkim są to sama Wielka Brytania i USA - powiedział Aleksandr Szulgin.

Pełniący funkcję stałego przedstawiciela Rosji przy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej Szulgin wprowadził opinię publiczną w osłupienie.

Na poparcie swojej teorii Szulgin wyjaśnia nawet tajemnicę pojawienia się środka chemicznego Nowiczok w Wielkiej Brytanii. Urzędnik przekonuje, że służby wywiadowcze krajów Zachodu w latach 90. miały werbować rosyjskich chemików i aktywnie wykorzystywać ich wiedzę.

Brytyjska strona nie ma wątpliwości co do otrucia Skripala. Brytyjscy śledczy ustalili, były szpieg i jego córka zostali otruci produkowaną w Rosji bronią chemiczną typu Nowiczok. Substancja najprawdopodobniej została podłożona do walizki córki przed jej wylotem z Moskwy do Wielkiej Brytanii.

Rosyjskie władze odrzucają wszelkie zarzuty o udział w próbie otrucia Skripala i twierdzą, że w latach 2002-2017 zlikwidowany został cały jej arsenał broni chemicznej.

Kreml zamiast tłumaczyć się ze sprawy, postanowił przejść do ataku, odwracając całkowicie uwagę od siebie i kierując ją na zachodnie kraje. To już nie pierwszy raz jak zamiast rzeczowej rozmowy, mamy do czynienia z „odbiciem piłeczki”. W końcu najlepszą obroną jest atak.

 

 

interfax, niezalezna

OSTATNIENajnowsze

11 marca o godz. 17:00 w Centrum Polskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Brukseli
8 marca 2018 o 19:00 w Dobrym Miejscu (ul. Dewajtis 3, Warszawa)


DołączProgramy