23 stycznia 2019 21:56

Szykują się podwyżki dla żołnierzy WP. MON przeznaczy na nie ponad 700 mln złotych

Mariusz Błaszczak, MON, podwyżki armia, Wojsko Polskie, Polska, Republika
Leszek Chemperek/COMON

Od 1 lutego, z wyrównaniem od 1 stycznia, żołnierze Wojska Polskiego otrzymają wyższe wynagrodzenia. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, na najwyższe od lat podwyżki resort przeznaczył 710 milionów złotych.

W zależności od stopnia, wynagrodzenia żołnierzy wzrosną średnio o kwoty od 200 zł do 550 złotych. Największe podwyżki otrzymają szeregowcy oraz żołnierze korpusu podoficerskiego. Od 410 do 550 złotych. Nieco mniejsze oficerowie - do 530 złotych. Generałowie zarobią od 200 do 350 złotych więcej. 

W wydanym komunikacie MON informuje, że wzrost uposażeń to efekt działań podjętych na rzecz podniesienia prestiżu zawodu zawód żołnierza, wzrost "konkurencyjności wobec innych [zawodów], także pod względem zarobków i perspektyw". 

Ustawa o modernizacji i finansowaniu Sił Zbrojnych z lipca 2017 roku przewiduje stopniowe zwiększanie wydatków na obronność do 2,1 procent PKB w 2020 roku, a docelowo do minimum 2,5 procent w roku 2030. 

amIAR

OSTATNIENajnowsze

Trwa kampania honorowego krwiodawstwa „Niepodległą mamy we krwi", zorganizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy (wydawcę m.in. Polski Zbrojnej) oraz Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion.
6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca


DołączProgramy