17 listopada 2017 19:03

Sprzęt wojskowy z USA dotarł już do Polski

sprzęt wojskowy, USA, port w Gdańsku, BLG AutoTerminal, okręt USS Resolve, Polska, świat, Republika
twitter.com/USEmbassyWarsaw

W piątek, do gdańskiego portu zawinął amerykański okręt USS Resolve. Dostarczono prawie 500 pojazdów i inny sprzęt, z którego korzystać będą amerykańscy żołnierze stacjonujący w Polsce.

190-metrowy USS Resolve zacumował przy Nabrzeżu Szczecińskim gdańskiego portu wewnętrznego, gdzie trwa obecnie rozładunek. Za całą operację odpowiada firma BLG AutoTerminal Gdańsk.

– Na pokładzie okrętu znajduje się 467 pojazdów oraz różnego rodzaju sprzęt w kontenerach i na paletach. Transport jest elementem wymiany wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce: jednostki wymieniają się i każda z nich zabiera z sobą przypisany jej sprzęt - poinformował prezes BLG Zbigniew Kałdonek.

– Po wyładunku na nabrzeże, przywiezione z USA sprzęt i pojazdy zostaną umieszczone na ciężarówkach, które przetransportują ładunek w głąb Polski. Trafi on do dwóch punktów w okolicach Poznania, skąd zostanie odebrany i rozlokowany dalej przez amerykańskie wojsko. proces wywozu sprzętu z gdańskiego portu potrwa do końca listopada, a każda z ciężarówek jadących w okolice Poznania, w drodze powrotnej będzie zabierała sprzęt, który ma wrócić do USA wraz z powracającymi tam jednostkami wojska. 13 grudnia do portu ma wpłynąć jednostka, który zabierze sprzęt do Ameryki Północnej  - kontynuował.

We wrześniu do terminalu DCT w gdańskim porcie przypłynął pierwszy statek z amerykańskim wyposażeniem. Wcześniej wojska amerykańskie realizowały rozładunki w niemieckim porcie Bremerhaven. Strona amerykańska zmieniła zdanie i obecnie korzysta z portu w Gdańsku.

– Robimy wszystko, żeby ta tendencja się utrzymała, tak, by Gdańsk był stałym portem wymiany amerykańskiego sprzętu – podkreślił Kałdonek. 

 

amtvp.info

OSTATNIENajnowsze

3 koncerty pt. „Sto żartów na stulecie” w Dobrym Miejscu
23 lutego w Wilnie


DołączProgramy