20 czerwca 2017 8:36

prof. James Collins: Polska miała wielki wpływ na konstytucję amerykańską

James Collins, historia, prof. kamiński
prof. James Collins Telewizja Republika

Dzisiejszym gościem Telewizji Republika był prof. James Collins, amerykański historyk zajmujący się odkłamywaniem historii polski.– Jestem szczególnie zainteresowany wiekiem XVI i XVII, czyli okresem Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Powiedziałbym, że historia Polski stała się bardziej powszechna w podręcznikach akademickich przez projekt prof. Kamińskiego, który jest prowadzony od kilkunastu lat – powiedział James Collins.

– Studenci uczą się historii Europy z dużych podręczników, jednak w przeszłości więcej pisano o Anglii, Francji. Smutne jest to, że przez długi czas niewiele wiedziano na temat powstań Polaków przeciwko Rosjanom. Przez wiele lat perspektywa USA na Europę to było spojrzenie na XIX wiek, niewiele rozumiano z historii przed rewolucją francuską – powiedział gość programu.

– Powiedziałbym, że są dwie ważne wartości – konfederacja warszawska i kwestia tolerancji religijnych. Wiele tych faktów jest wpisywanych do podręczników akademickich. Wiele miejsca jest temu poświęcanego, wiele z tych rzeczy nie była znanych wcześniej. Również konstytucja amerykańska ma wielkie wpływy ze strony Polski, Litwy i Holandii. W trakcie trwania naszego projektu, trwa wymiana opinii między profesorami. Biorą w nich udział profesorowie z Czech, Ukrainy, Polski, Słowacji – zakończył James Collins.

kosTelewizja Republika

OSTATNIENajnowsze

6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca
Na kilkanaście dni przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000 zdradzamy jeden z najciekawszych punktów programu.


DołączProgramy