21 stycznia 2019 19:19

Prezydent: Z różnych stron sceny politycznej różne wypowiedzi idą za daleko

prezydent, Andrzej Duda, Polska, Gdańsk, Stefan W., WOŚP
JAKUB SZYMCZUK / KPRP

Wątpię, żeby można było zabójstwo Pawła Adamowicza rozpatrywać jako mord polityczny; wydaje mi się, że z różnych stron sceny politycznej wypowiedzi w tej sprawie idą za daleko – powiedział w rozmowie z portalem wp.pl prezydent Andrzej Duda.

Prezydent pytany, czy należy interpretować zabójstwo Pawła Adamowicza jako „mord polityczny” odpowiedział: „wątpię, żeby można było mówić o mordzie politycznym w sytuacji, kiedy tej straszliwej zbrodni dopuszcza się człowiek, który ma poważne problemy psychiczne i był leczony na schizofrenię”. 

– Wątpię, żeby można było w ogóle w tych kategoriach to rozpatrywać, zresztą na pewno będą się jeszcze w tej kwestii wypowiadali biegli, więc moje zdanie nie jest autorytatywne – mówił prezydent. 

– Wydaje mi się, że z różnych stron sceny politycznej różne wypowiedzi idą za daleko i to nie jest dobrze w tej sytuacji, że tak się dzieje – dodał.

Apeluję, by rachunek sumienia ws. języka debaty zaczynać od siebie ” 

– Ja o jedną tylko rzecz mogę poprosić, zaapelować: o to, żeby ten rachunek zacząć od siebie. (...) Bardzo proszę, żeby każdy w swoim sumieniu zastanowił się nad tym, co do tej pory pisał w internecie, w jaki sposób się wypowiadał – i nie mówię tutaj tylko o ludziach, którzy robią to, bo są osobami publicznymi – mówił prezydent. 

– I mówię – zaczynam to od siebie, bo ja nie powiem, żebym również i ja – kiedy popatrzę na przestrzeni lat mojej działalności politycznej – wszystkie wypowiedzi miał zawsze w porządku – dodał. 

Jak powiedział Duda, efektem dokonanej przez niego refleksji nad swoimi wystąpieniami i wypowiedziami jest to, że – zwłaszcza na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy – bardzo zwracał uwagę na to, co pisze w internecie i w jaki sposób odnosi się do różnych osób.

M.N.wp.pl

OSTATNIENajnowsze

Trwa kampania honorowego krwiodawstwa „Niepodległą mamy we krwi", zorganizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy (wydawcę m.in. Polski Zbrojnej) oraz Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion.
6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca


DołączProgramy