22 maja 2019 18:50

Prezydent Duda: Wśród wszystkich czynów niepodległościowych Powstanie Wielkopolskie było jednym z najważniejszych

prezydent, Andrzej Duda, RP, Polska, kraj, Republika, polityka, Wielkopolska, Powstanie
Krzysztof Sitkowski KPRP

– Wśród wszystkich czynów niepodległościowych Powstanie Wielkopolskie było jednym z najważniejszych – mówił Andrzej Duda w Poznaniu. Podczas uroczystości w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim Prezydent wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości osobom zaangażowanym w organizację i realizację obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Podczas uroczystości Prezydent symbolicznie przekazał na ręce Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana egzemplarz publikacji zatytułowanej „Za Ojczyznę i Naród", poświęconej sylwetkom bohaterów uhonorowanych Orderem Orła Białego na 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości i w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Publikacja, za pośrednictwem władz lokalnych, zostanie przekazana do 93 bibliotek na terenie województwa wielkopolskiego.

– Kiedy spojrzymy na Powstanie Wielkopolskie, to trzeba sobie jasno powiedzieć: wśród wszystkich czynów niepodległościowych to był jeden z najważniejszych. To jest powód do dumy nie tylko Wielkopolan, to jest powód do dumy Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział prezydent.

– Mieliśmy wiele powstań. Oczywiście każde z nich było powstaniem ważnym, każde z nich przyczyniało nas do odzyskania wolnej ojczyzny, ale powstanie wielkopolskie wygrało. Powstanie Wielkopolskie w bezpośredni sposób dokonało odzyskania Wielkopolski dla Rzeczypospolitej. Gdyby nie Powstanie Wielkopolskie, kto wie, czy ta część Rzeczypospolitej znalazłaby się w polskich granicach - dodał.

– Mówiło się bardzo często o 11 listopada, mówiło się o 1920 roku - mało mówiło się o Powstaniu Wielkopolskim. W ostatnich latach ta pamięć jest dużo bardziej żywa, niż była jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. To jest państwa zasługa - tak mocno nacisnęliście ten temat, tak wiele było obchodów, tak wiele się o tym mówiło, poruszaliście społeczności lokalne, regionalne - mówił prezydent do odznaczonych.

– Muszę się przyznać otwarcie - to także dzięki państwa determinacji przez ostatnie lata pogłębiłem swoją wiedzę na temat tego powstania. Bo kiedy obejmowałem urząd prezydenta, wiedziałem tylko, że Powstanie Wielkopolskie było i że było zwycięskie – dodał.

ASprezydent.pl

OSTATNIENajnowsze

Trwa kampania honorowego krwiodawstwa „Niepodległą mamy we krwi", zorganizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy (wydawcę m.in. Polski Zbrojnej) oraz Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion.
6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca


DołączProgramy