27 listopada 2017 11:00

Polska delegacja formatu 16+1 już w Budapeszcie

Beata Szydło, Rafał Bochenek, szczyt w Budapeszcie, format 16+1, Chiny, Viktor Orban, Polska, Republika
twitter.com/PremierRP

Premier Beata Szydło dotarła do Budapesztu, gdzie wraz z innymi liderami państw Europy Środkowej oraz Chin odbędzie spotkanie. Szefową polskiego rządu witał premier Węgier Viktor Orbán.

Po serdecznych powitaniach i wspólnym zdjęciu przedstawiciele 17 państw wezmą udział w dyskusji podczas sesji plenarnej. Beata Szydło spotka się również z premier Serbii Aną Brnabić.

To już szóste spotkanie w formacie 16 + 1 (Europa Środkowa i Chiny).

– Będzie rozmowa przede wszystkim o współpracy gospodarczej z Chinami całej szesnastki, ale również poszczególnych państw - mowiła w piątek premier Szydło.

– Przewodnim tematem szczytu będzie pogłębienie współpracy gospodarczej, zwiększanie wymiany handlowej i wzajemny rozwój - zapowiadał rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Celem wizyty polskiej delegacji w Budapeszcie jest promocja polskich przedsiębiorców i ich produktów oraz związane z tym szersze otwarcie chińskiego rynku na polskie marki.

– Zależy nam na konkretnych działaniach, które przyczynią się do rozwoju współpracy gospodarczej, co długofalowo będzie korzystne dla obu stron - podkreślał Bochenek.

Szczyt zaowocuje w podpisanie porozumienia o współpracy strategicznej między Polską Agencją Inwestycji i Handlu a rządem chińskiej prowincji Hunan.

W szczycie biorą udział delegacje państw takich jak: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Format zapoczątkowano w 2012 roku na szczycie w Warszawie.

amniezalezna.pl

OSTATNIENajnowsze

11 marca o godz. 17:00 w Centrum Polskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Brukseli
8 marca 2018 o 19:00 w Dobrym Miejscu (ul. Dewajtis 3, Warszawa)


DołączProgramy