22 maja 2019 19:51

Papis: Możemy się tylko domyślać komu zależy na skonfliktowaniu Polski z USA i Izraelem

JAROSŁAW PAPIS, Dorota Kania, DZIENNIKARSKI POKER, program, Telewizja Republika, Polska, USA, Izrael, Żydzi
Telewizja Republika

Gościem red. Doroty Kani w kolejnej odsłonie programu „Dziennikarski poker” był Jarosław Papis, prezes fundacji Hatikva. – Możemy się tylko domyślać komu zależy na skonfliktowaniu Polski z USA, Polski z Izraelem. Myślę, że te czynniki są za wschodnią granicą – mówił Papis.

– Historia polskich Żydów jest integralną częścią historii Polski. W tym, co robię chcę pokazać, że wiele środowisk żydowskich od wieków było nastawionych patriotycznie i propolsko. (…) Bardzo wielu Żydów stanęło ramię w ramię z Polakami i walczyło o niepodległość – tłumaczył na antenie Telewizji Republika Jarosław Papis.

– Możemy się tylko domyślać komu zależy na skonfliktowaniu Polski z USA, Polski z Izraelem. Myślę, że te czynniki są za wschodnią granicą. Stosunki polsko-żydowski przez lata były zamiatane pod dywan. W czasach komunizmu one jakby nie istniały – mówił Papis.

– Wydaje mi się, że po czasach komunizmu lekcja historii powinna się odrodzić. (…) Po roku 1989 Polska miała również na głowie ważniejsze kwestie. 

– Myślę, że zdecydowanie wcześniej powinno się uaktywnić społeczne działania między Polską, a Izraelem. Potrzeba nawiązywać kontakty na innym szczeblu niż ten oficjalny, który nie jest do końca szczery. Ludzie często sobie, a władza sobie – podkreślał. 

– W Izraelu widzę antypolonizm. Najwięcej antypolonizmu widać w mediach, u polityków – to się przekłada na społeczeństwo – dodał.

Papis podkreślił, że bardzo często różne konflikty są rozdmuchiwane przez media do niewyobrażalnych rozmiarów. 

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. 

 – Myślę, że człowiek, który to zrobił mógł mieć taki stosunek do Polaków i dokonał tego, co miało miejsce.

Jarosław Papis zaznaczył, że również w Polsce występują antysemickie środowiska. 

USTAWA O IPN

– W Izraelu kompletnie nikt nie zrozumiał tej ustawy. Od ustawy IPN-owskiej do dnia dzisiejszego przez te wszystkie historie jest to być może dobry moment na czyszczenie atmosfery – powiedział gość Doroty Kani.

– Mam nadzieję, że ta cała brzydota w końcu zamieni się w coś fajnego i normalnego.

 

ZACHĘCAMY DO OGLĄDANIA KOLEJNEGO ODCINKA PROGRAMU „DZIENNIKARSKI POKER”.

Tutaj zobacz poprzednie odcinki:

Girzyński: to co prezentuje środowisko skupione przez Grzegorza Schetynę to jedno wielkie mamienie Polaków

Minister Gliński: każdy głos oddany na Konfederację to głos stracony. Ich przekaz ma charakter prorosyjski

Pytania, sugestie, materiały mogą Państwo wysłać na adres dp@telewizjarepublika.pl

ZACHĘCAMY DO WYSŁUCHANIA CAŁEJ ROZMOWY, KTÓRA JUŻ W KRÓTCE BĘDZIE DOSTĘPNA NA YOU TUBIE TELEWIZJI REPUBLIKA!

 

M.N.Telewizja Republika

OSTATNIENajnowsze

Trwa kampania honorowego krwiodawstwa „Niepodległą mamy we krwi", zorganizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy (wydawcę m.in. Polski Zbrojnej) oraz Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion.
6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca


DołączProgramy