28 grudnia 2017 7:33

Nowy wymiar inwigilacji w Chinach

DNA, baza dna, Chiny
pixaby

Komunistyczne władze Państwa Środka nie tylko potrafią łączyć kapitalizm z jednopartyjnym systemem politycznym, ale także do wprowadzania totalitarnej władzy używają najnowocześniejszych technologii.

W jednym z chińskich regionów wszystkim chłopcom uczęszczającym do przedszkoli, szkół podstawowych i średnich zaproponowano dziwną zabawę. Policja, bez wcześniejszego ostrzeżenia, przerwała lekcje, nakazując wszystkim chłopcom umieszczenie próbek śliny w plastikowych pudełkach. Zmiana koloru umieszczonego wewnątrz papierka z różowego na biały oznaczała, że próbka jest wystarczającej wielkości, by umożliwić zbadanie DNA chłopców.


Pobrane próbki to tylko cząstka największej bazy DNA na świecie, w której docelowo Pekin chce umieścić 1,4 mld mieszkańców. Chińskim ewenementem jest pobieranie próbek od osób, które nawet nie są podejrzane o żadne przestępstwa, a tylko należą do grupy społecznej stanowiącej według rządu większe zagrożenie. W USA pobranie próbki DNA od osoby, która nie popełniła przestępstwa, wymaga sądowego nakazu.

 

Czytaj więcej w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie”

 

 

 

 

 

 

Maciej Kożuszek / Gazeta Polska Codziennie

OSTATNIENajnowsze

11 marca o godz. 17:00 w Centrum Polskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Brukseli
8 marca 2018 o 19:00 w Dobrym Miejscu (ul. Dewajtis 3, Warszawa)


DołączProgramy