4 stycznia 2018 12:02

Niezwykły skarb w bydgoskiej katedrze. "Wartość znaleziska jest ogromna"

Bydgoszcz, katedra pw. św. Marcina i Mikołaja, Potop Szwedzki, złote monety, Polska, Republika
bydgoszcz.pl

Archeolodzy, pracujący od lat w bydgoskiej katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja, wydobyli spod posadzki 700 wartościowych przedmiotów, w tym złote monety. To pierwsze tego typu odkrycie w historii miasta.

Pod prezbiterium bydgoskiej katedry, archeolodzy znaleźli niemal 500 złotych monet pochodzących z XVII wieku. Znajdowały się tam również inne kosztowności, biżuteria i cenne dewocjonalia.

Najstarsza moneta pochodzi z 1570 roku - to złoty dukat Zygmunta Augusta; najmłodsza - z 1652 roku. – To moneta pochodząca ze Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich. Większość znalezionych monet pochodzi właśnie stamtąd. I większość pochodzi z lat 40. XVII wieku. - mówił portalowi bydgoszcz.pl Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

Robert Grochowski, archeolog prowadzacy tam badania przypuszcza, że zbiór kosztowności zdeponowano tam po 1652 roku, w okresie Potopu Szwedzkiego.

Wszelkie znaleziska przeniesiono już w bezpieczne miejsce - poddane zostaną dokładnym analizom eksperckim.

– Wartość znaleziska jest ogromna. Zarówno numizmatyczna, jak i kulturowa wartość tego skarbu jest nie do przecenienia. Znalezisko ma też ogromną wartość historyczną - mówił Marcysiak.

amo2.pl

OSTATNIENajnowsze

PREMIERA: 12 stycznia 2018 r.
21.01.2018, godz. 17:00, Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. B Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki.


DołączProgramy