Mucha drażni Kasztankę, czyli historia w obrazkach

03 grudnia, 2017 20:05

Premiera filmu „Z albumu Dziadka” w serwisie YouTube zaplanowana jest na 5. grudnia 2017 roku

Miał wąsy, jeździł na Kasztance, sformował Legiony i był jednym z bohaterów, którzy
poprowadzili Polskę do niepodległości w 1918 roku. Gdyby żył, 5. grudnia 2017 obchodziłby
swoje 150. urodziny. O kim mowa? Oczywiście o Marszałku Józefie Piłsudskim.

 

Marszałek Piłsudski, człowiek – legenda. Jeden z najwybitniejszych wodzów, jakiego miała Polska. Chociaż słyszało o nim każde polskie dziecko, powstaje pytanie: jak sprawić, by pamięć o nim i jego dokonaniach nie utonęła w morzu dat i wydarzeń? Film animowany o życiu Marszałka „Z albumu Dziadka” wydaje się podołać temu niełatwemu zadaniu.

Jak poradziła sobie z wyzwaniem autorka ilustracji, Elżbieta „Eluta” Kidacka?

– Bez względu na to, czy to jest ilustracja do książki czy do podręcznika, zawsze staram się dodać coś od siebie, żeby zwrócić uwagę dziecka na dany rysunek. Chcę, aby to nie był tylko dodatek do podręcznika, ale żeby właśnie zatrzymać wzrok dzieciaka na tym obrazku i by też sprawił mu przyjemność – zdradza artystka. Produkcja adresowana jest do uczniów III i IV klasy szkoły podstawowej, a jego głównym zadaniem jest uatrakcyjnić lekcję historii poświęconą odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

– Zawsze coś dodaję od siebie – coś, co jest na przykład charakterystyczną cechą postaci albo coś jak latająca mucha, lub jak ramię ośmiornicy, stukające bohatera obrazka w plecy. Zawsze szukam jakichś dodatkowych elementów. Wiem, że dzieciaki po prostu to lubią – opowiada rysowniczka.

Jakiego odbioru ze strony młodych widzów spodziewa się autorka ilustracji?

– Myślę, że chłopcy zwrócą w tym filmie uwagę na żołnierzy, na broń, być może też na zwierzęta. Dla dziewczynek przewidziałam bardziej subtelne motywy. Rysowanie obrazków do tego projektu sprawiło mi niebywałą frajdę – przyznaje Elżbieta Kidacka.

Czego zatem możemy spodziewać się po filmie „Za albumu Dziadka”?

– Na jednej z moich ulubionych kart albumowych, czyli na karcie poświęconej zwierzętom, jedna z ilustracji przedstawia białą niedźwiedzicę, która maszerowała przed Piłsudskim. Na drugim obrazku, z Kasztanką narysowaną według obrazu jednego z moich ulubionych artystów, Kossaka, pojawia się mucha. Lata przy głowie Kasztanki. A Kasztanka, przynajmniej na mojej ilustracji,wydaje się troszeczkę poirytowana tym faktem. Rusza łbem, ogonem – zdradza artystka. Premiera filmu „Z albumu Dziadka” w serwisie YouTube zaplanowana jest na 5. grudnia 2017 roku. Film będzie również udostępniony do bezpłatnego pobierania z sieci. W planach jest również kilka pokazów przedpremierowych produkcji, a także pokazowa lekcja historii na podstawie opracowanego przez nauczycieli konspektu, która będzie mieć miejsce w Publicznym Gimnazjum nr 21 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łodzi. O szczegółach dotyczących miejsc, gdzie i kiedy będzie można obejrzeć film, będziemy informować już wkrótce.

Patroni medialni

Patronem honorowym projektu jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Patronami medialnymi projektu są tygodniki: „Sieci”, „Gazeta Polska” oraz „Idziemy”,
miesięczniki: „Polska Zbrojna Historia”, „wSieci Historii”, „Nowe Państwo”, „Wiedza, Patriotyzm i Sztuka”, „Mały Gość Niedzielny”, telewizje: wPolsce.pl, Salve TV i Telewizja Republika, a także portale internetowe: wPolityce.pl i Niezalezna.pl

 

Strona projektu: www.zalbumudziadka.pl
Facebook: https://www.facebook.com/zalbumudziadka/
Twitter: https://twitter.com/album_Dziadka

NajnowszePopularne

Patronaty
Trwa kampania honorowego krwiodawstwa „Niepodległą mamy we krwi", zorganizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy (wydawcę m.in. Polski Zbrojnej) oraz Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion.
6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca


DołączProgramy