28 lutego 2018 12:57

Morawiecki: Rotmistrz Pilecki w najstraszniejszych czasach walczył o prawdę

Pilecki, Mateusz Morawiecki, Polska, premier, rotmistrz, Holokaust
YouTube

– Rotmistrz Witold Pilecki w najstraszniejszych czasach walczył o prawdę i "umierał kilka razy", bo został zamordowany przez komunistów i "skazany na śmierć przez zapomnienie" - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości nadania jednej z sal w KPRM imienia rtm. Pileckiego.

"Są ludzie, którym ordery przynoszą zaszczyt i są tacy ludzie, którzy właściwie wzbogacają całą rzeczywistość i takim człowiekiem był właśnie Witold Pilecki, dla nas jest wielkim zaszczytem, że ta sala, największa sala KPRM będzie nosiła właśnie jego imię" - mówił Morawiecki.

"Mogę to zobowiązanie tutaj złożyć w tej sali, która za chwilę uroczyście otrzyma imię rotmistrza Witolda Pileckiego, że będziemy na pewno wierni prawdzie, bo ona jest naszą najważniejszą tarczą" - podkreślił szef rządu.

Morawiecki zaznaczył, że rotmistrz Pilecki w "najstraszniejszych czasach walczył o prawdę" m.in. poprzez zgłoszenie się na ochotnika do obozu Auschwitz-Birkenau i sporządzenie raportu z tego, co się w nim działo. "On starał się tę prawdę całemu światu ujawnić, podobnie jak Jan Karski. Niestety ta prawda nie została przyjęty wtedy do wiadomości przez wielkich tamtego świata i doprowadziło to do hekatomby, do Holokaustu" - dodał premier.

M.N.Telewizja Republika, media

OSTATNIENajnowsze

6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca
Na kilkanaście dni przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000 zdradzamy jeden z najciekawszych punktów programu.


DołączProgramy