17 lutego 2017 19:54

Min. Waszczykowski do Timmermansa: To kiedy w Holandii powstanie Trybunał Konstytucyjny?

Frans Timmermans, Witold Waszczykowski, Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa
Telewizja Republika

- Pozwólcie nam przestrzegać naszej konstytucji, a nie waszej wizji naszej konstytucji. Dobrze? - powiedział minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa.

Obaj politycy, a także prezydent Litwy, Dalia Grybauskaite i niemiecki minister finansów, Wolfgang Schauble, wzięli dziś udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym przyszłości Unii Europejskiej, który odbywał się w ramach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Podczas panelu wywiązała się polemika między Waszczykowskim a Timmermansem, o której pisze portal wpolityce.pl.

- Natura Unii Europejskiej jest oparta na prawie, na traktatach, które podpisujemy. Każdy jest równy przed prawem. Możemy mieć różne prędkości rozwoju, wszyscy idziemy w tym samym kierunku, chociaż nie z tą samą prędkości. Ale każdy jest równy wobec prawa (…) Nie władza i polityka, ale traktaty i prawo – mówił cytowany przez portal wpolityce.pl Frans Timmermans.

Na takie dictum wiceszefa KE Waszczykowski odparł: - To kiedy w Holandii powstanie Trybunał Konstytucyjny? Wedle standardów europejskich?

- W dniu, w którym rząd będzie ingerował w sądownictwo, ja też wyjdę na ulicę. Nie ma żadnego prawa, które wymaga, aby państwo miało Trybunał Konstytucyjny. Ale jeżeli masz Trybunał, zgodny z Twoją konstytucją, to, proszę, szanuj zasady swojej konstytucji – powiedział Timmermans.

- Pozwólcie nam przestrzegać naszej konstytucji, a nie waszej wizji naszej konstytucji. Dobrze? - ripostował polski szef dyplomacji.

 

 

MADwpolityce.pl

OSTATNIENajnowsze

11 marca o godz. 17:00 w Centrum Polskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Brukseli
8 marca 2018 o 19:00 w Dobrym Miejscu (ul. Dewajtis 3, Warszawa)


DołączProgramy