12 czerwca 2019 21:33

Macierewicz pewnie! "Bez Polski nie da się utrzymać rzeczywistych wpływów USA na kontynencie euroazjatyckim"

Macierewicz, Trump, Duda, USA, wojsko, Republika, Polska
Fot. Telewizja Republika

Niemcy nie są już globalnym punktem odniesienia dla Stanów Zjednoczonych w Europie. Bez Polski nie da się utrzymać rzeczywistych wpływów USA na kontynencie euroazjatyckim – powiedział b. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który był gościem red. Katarzyny Gójskiej w Telewizji Republika.

– Prezydent Donald Trump zaakcentował przeznaczanie 2 proc. PKB na zbrojenia. (...) Pułapem najbliższym, w kontekście liczby żołnierzy amerykańskich na terenie Polski, jest 2 tys. Trzeba się z tego cieszyć. Przez dziesięciolecia Stany Zjednoczone wspierały kraje Europy Zachodniej i nie dostawały choćby wdzięczności. (...) Polska po 2015 r. pokazała, że potrafi zrobić wiele dla własnej obrony – mówił minister Macierewicz.

Polska wola obrony walki o własną niepodległość ma ważne znaczenie dla Donalda Trumpa. (...) Stany Zjednoczone są pozytywnie nastawione do sprzedaży samolotów F-35. Obrona antyrakietowa jest suwerennym i niezależnym projektem od F-35. Projektem, który jest dużym zagrożeniem dla Rosji – podkreślał gość programu. – Jest jeszcze kwestia elektrowni atomowych. W przyszłości będzie to gwarancja rozwoju technologicznego Polski. (...) Trwała obecność wojsk amerykańskich to bardzo ważny element. Nasza armia musi wykorzystać ten moment obecności wojsk zagranicznych – zaznaczył Macierewicz.

Zobacz także: Ważne słowa prezydenta! "Form obecności USA w Polsce pod względem militarnym będzie teraz znacznie więcej" 

– Pan prezydent Trump powiedział, że to będą amerykańscy żołnierze z garnizonów z Europy. Niemcy nie są już globalnym punktem odniesienia dla Stanów Zjednoczonych w Europie. Bez Polski nie da się utrzymać rzeczywistych wpływów USA na kontynencie euroazjatyckim. Rola Polski we wschodniej flance, rola Polski na Trójmorzu… – mówił b. minister obrony narodowej.

Czytaj więcej: Ważne! Prezydenci Polski i USA podpisali deklarację o zacieśnieniu współpracy obronnej

pmbTelewizja Republika

OSTATNIENajnowsze

Trwa kampania honorowego krwiodawstwa „Niepodległą mamy we krwi", zorganizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy (wydawcę m.in. Polski Zbrojnej) oraz Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion.
6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca


DołączProgramy