23 stycznia 2018 9:23

M. Gosiewska w PR 24: w sejmie zostanie powołana Rada Służby Zagranicznej ws. reformy w MSZ, w tym deubekizacji

Gosiewska, Kania, MSZ, deubekizacja, rada służby zagranicznej
Telewizja Republika

Redaktor Dorota Kania, rozmawiała w Polskim Radiu 24 z Małgorzatą Gosiewską (PiS), zasiadającą w komisji spraw zagranicznych. Poruszane zostały sprawy, dotyczące bieżących wydarzeń politycznych i społecznych, MSZ-u oraz relacji ze wschodnimi sąsiadami.

Gość audycji 24 pytania w Polskim Radiu 24 była Małgorzata Gosiewska, która zapowiedziała, że MSZ czeka gruntowna przebudowa. Najpierw, skrytykowała działania wcześniejszego szefa tego resortu wskazując, że ważna jest systematyczna praca a nie nagłe niespodziewane działania.

- Jest potrzebna systematyczna praca, a nie zrywy i nagłe wyjazdy, z czym mieliśmy do czynienia np. podczas wizyty ministra Waszczykowskiego we Lwowie. Nie w ten sposób prowadzi się politykę - stwierdziła w PR 24 Gosiewska

Redaktor Kania przypomniała, że Waszczykowski mówił w trakcie kadencji o nowej ustawie, dotyczącej Dekomunizacji Kard Zagranicznych. Czy będzie dekomunizacja jeśli chodzi o MSZ – zapytała bezpośrednio Dorota Kania. W dalszym ciągu pracują tam przecież osoby, które ukończyły moskiewską szkołę dyplomacji czyli MGIMO – kontunuowała. Posłanka Gosiewska potwierdziła i zapewniła, że długo oczekiwane zmiany nadchodzą.

- Są i mgimowcy, są i osoby, które współpracowały z reżimem PRL-u, czyli tajni współpracownicy służb specjalnych, oraz są ich wychowankowie. Tak jak w sądach mamy problem nie tylko z sędziami, którzy skazywali opozycjonistów w stanie wojennym ale też z ludźmi, których oni sobie wychowali na swoje podobieństwo. Są ludzie, którzy są w MSZ żeby w nim być a nie pracować dla Rzeczypospolitej - powiedziała Gosiewska.

 

 Gość Doroty Kani wyjaśniła, na czym ma polegać planowana zmiana dotycząca naprawy wewnątrz MSZ-u.

- Jest ustawa, która mam nadzieję będzie czytana po raz drugi niebawem. Ustawa, która w bardzo radykalny sposób zmieni sytuację. Ja uspokajam pracowników MSZ mówiąc o tej ustawie, bo osoby, które chciały pracować, będą nadal miały taką możliwość, pod warunkiem, że nie są zaliczane go wcześniej wymienianych grup – stwierdziła posłanka.

Gosiewska zapowiedziała powstanie specjalnej rady, która zajmie się oceną poszczególnych pracowników ministerstwa oraz zaopiniuje, czy mogą w nim dalej pracować czy nie.

- Ustawa zakłada weryfikację kadr w przeciągu pół roku od wejścia w życie i w dużej mierze opiniować tę weryfikację będzie Rada Służby Zagranicznej, które to rozwiązanie wprowadziliśmy w toku prac legislacyjnych do projektu ustawy. Rada Służby Zagranicznej, jako organ doradczy będzie powoływana przez parlament. Wskazywać kandydatów do rady będzie pan prezydent, senat oraz sejm. To będzie rada 9 osobowa. Kiedy ustawa zostanie podpisana przez prezydenta będziemy tę radę powoływać. Do wiosny to zrobimy a do jesieni doczekamy się nowego MSZ-u, który będzie bardzo szeroko otwarty na nowe młode kadry – zapowiedziała Gosiewska.

PRpolskieradio.pl

OSTATNIENajnowsze

11 marca o godz. 17:00 w Centrum Polskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Brukseli
8 marca 2018 o 19:00 w Dobrym Miejscu (ul. Dewajtis 3, Warszawa)


DołączProgramy