18 marca 2018 13:16

Kopcińska: Liczymy na dobrą współpracę z Berlinem

lopcińska, Merkel, Morawiecki, wizyta merkel
twitter

Tematami, które mają zdominować poniedziałkowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Angelą Merkel, ma być współpraca dwustronna, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne, kryzys migracyjny oraz przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie. Polska będzie drugim po Francji krajem, który odwiedzi Angela Merkel po mianowaniu jej na kolejną kadencję na stanowisko kanclerza.

Joanna Kopcińska stwierdziła, że poniedziałkowa wizyta kanclerz Niemiec to czytelny sygnał, że kraje łączą dobre i partnerskie relacje.

Zwróciła przy tym uwagę, że w piątek w Warszawie przebywał z wizytą nowy szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, który spotkał się zarówno z premierem Morawieckim, jak i prezydentem Andrzejem Dudą oraz szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Rozmowy ministrów dotyczyły kluczowych kwestii agendy europejskiej, w szczególności reformy UE, polityki energetycznej oraz polityki migracyjnej. Ministrowie dyskutowali także o przyszłości europejskiej polityki obronnej. - W naszej polityce zagranicznej, ale także w polityce Niemiec celem jest silna UE, jedna UE, która nie jest podzielona na różne prędkości czy różne obszary. Chcemy UE, która jest konkurencyjna, oparta na czterech swobodach i taka, która rozwija się i jest przykładem dla innych państw i obszarów na świecie – powiedział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

 

Rzecznik rządu podkreśliła, że wizyty pokazują, że Polska zajmuje silną i ważną pozycję w procesie budowania i reformowania Unii Europejskiej.

Jak dodała silna pozycja Polski definiuje agendę poniedziałkowych rozmów, podczas których poza kwestiami dwustronnymi mowa będzie przede wszystkim o najważniejszych problemach Unii Europejskiej. Premier Morawiecki ma rozmawiać z kanclerz o przyszłości Unii po Brexicie, budżecie europejskim, bezpieczeństwie energetycznym i kryzysie migracyjnym - wskazała Kopcińska.

PRmedia, twitter, centrum prasowe PAP

OSTATNIENajnowsze

6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca
Na kilkanaście dni przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000 zdradzamy jeden z najciekawszych punktów programu.


DołączProgramy