17 marca 2018 13:01

„Klucz do przyszłości Europy jest także w Warszawie”. „Die Welt” ostrzega Merkel przed Macronem

Die Welt, Merkel, macron, Morawiecki, Warszawa, przyszłość europy
twitter

Niemiecka gazeta "Die Welt" w jednym z artykułów, przestrzega Angelę Merkel i jej nowy rząd, by nie „podążali na ślepo” za Macronem. Wskazano także, że w kontekście przyszłości Europy, coraz większą rolę odgrywa Warszawa.

 Autor komentarza w niemieckiej „Die Welt” stwierdził, że nadchodzi bardzo ważny czas dla jego kraju. Wg. Niego, Niemcy, muszą teraz zdefiniować swoje interesy w Europie. Klaus Geiger wskazuje, że należy się zastanowić czy warto kroczyć po wyznaczonej przez Macrona drodze.

Geiger zastanawia się też „dlaczego Niemcy miałyby podążać śladem francuskiego prezydenta, którego popierają przede wszystkim kraje południowoeuropejskie mające tradycje etatystyczne”.

"Die Welt" zauważa, że wiele krajów UE nie jest zainteresowanych tym, by kroczyć wraz z Francuzami drogą prowadzącą do przymusowej wspólnoty budżetowej.

"Istnieje po prostu cała gama państw UE, które nie są zainteresowane we włączeniu się do obowiązkowej wspólnoty z Francuzami: Austria, Holandia, kraje skandynawskie, państwa bałtyckie - a zwłaszcza kraje Europy Wschodniej, a przede wszystkim Polska" - czytamy w "Die Welt"

Zdaniem autora komentarza "klucz do przyszłości Europy znajduje się nie tylko w Paryżu, lecz także w Warszawie".

Klaus Geiger podkreślił, że wszyscy wiedzą, że Francja pod rządami Macrona znajduje się w fazie przełomu. Zaznaczył jednak, że mniej znany jest fakt, że Polska również jest w okresie zmian.

Niemieckie "Die Welt" wskazuje, że "nowy rząd Mateusza Morawieckiego prezentuje się bardziej pojednawczo i jest zainteresowany konstruktywną współpracą przy budowie Unii Europejskiej XXI. wieku".

 

PRwelt.de, niezależna.pl, twitter

OSTATNIENajnowsze

6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca
Na kilkanaście dni przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000 zdradzamy jeden z najciekawszych punktów programu.


DołączProgramy