17 marca 2018 15:15

Kania: Sędziów już na studiach trzeba uczyć, że wykonują nadzwyczajny zawód, ale nie są nadzwyczajną kastą

Dorota Kania, Telewizja Republika, kasta, wymiar sprawiedliwości
Telewizja Republika

– Nad polskim wymiarem sprawiedliwości ciąży cień PRL-u, rozdmuchanych przywilejów, immunitetu. Każda próba zmiany tego jest traktowana jako atak na wymiar sprawiedliwości – oceniła w TVP Info Dorota Kania.

Dorota Kania, redaktor naczelna TV Republika i zastępca redaktora naczelnego portalu Niezalezna.pl na antenie TVP Info komentowała konieczność zmian w wymiarze sprawiedliwości.

– Jestem zwolennikiem jak najbardziej dogłębnych i jak najszybszych reform sądownictwa. Minister Ziobro nie przychodzi i nie mówi – "mam gotowe przepisy, od jutra sędziowie będą usuwani z zawodu" – mówiła.

– Każdy inny człowiek nie ma immunitetu sędziowskiego, każdy inny człowiek nie ma takich przywilejów, jak ma sędzia, nie zarabia tyle, co sędzia - podkreśliła.

– Żaden inny człowiek nie decyduje o życiu ludzkim. (...) Nie może być tak, że osoba, która ukradła, popełniła przestępstwo jest sędzią. Mają być niezawiśli o nieskazitelnym charakterze. W innych krajach Europy takie standardy obowiązują, tam są takie osoby natychmiast usuwane z zawodu. Nad polskim wymiarem sprawiedliwości ciąży cień PRL-u, rozdmuchanych przywilejów, immunitetu. Każda próba zmiany tego jest traktowana jako atak na wymiar sprawiedliwości – podkreśliła.

– To jest misja, tych ludzi trzeba uczyć, że wykonują nadzwyczajny zawód, ale nie są nadzwyczajną kastą – dodała.

M.N.Tvp Info, Telewizja Republika, niezalezna.pl

OSTATNIENajnowsze

6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca
Na kilkanaście dni przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000 zdradzamy jeden z najciekawszych punktów programu.


DołączProgramy