18 stycznia 2018 19:34

IPN krzewi polski patriotyzm w... Chicago!

Chicago, IPN
ipn.gov.pl

– Społeczność polska w Chicago ma bogatą historię. Należy ją zachować i przekazać następnym pokoleniom. Jednym z priorytetów Instytutu jest praca z młodzieżą, gdyż od tego zależy przyszłość. Młodzi będą czuć związek z narodem, który ma bogatą historię. Mamy dla nich szeroką ofertę edukacyjną – powiedział Prezes IPN Jarosław Szarek podczas spotkania z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą.

W spotkaniu w Chicago 17 stycznia brali udział również liderzy innych organizacji polonijnych. IPN od lat prezentuje w Stanach Zjednoczonych swoje ekspozycje. Najnowsza wystawa Instytutu „Ojcowie Niepodległości” przedstawia sześciu liderów walki o Polskę z 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Prezentuje ona ponaddwumetrowe sylwetki polityków wraz z ich biogramami w języku polskim i angielskim. Zawiera też kalendarium wydarzeń dotyczących najważniejszych etapów w polskiej drodze do niepodległości. Prezes Jarosław Szarek wyraził nadzieję, że wystawa ta zagości w USA na stałe.

Przedstawiciele IPN opowiedzieli o działaniach Instytutu dotyczących „operacji polskiej” NKWD w latach 1937–1938 oraz polskich Sprawiedliwych ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Prezes IPN podkreślił, że tę wiedzę należy popularyzować w USA. Przedstawiciele Polonii obiecali pomoc w tym zakresie.

Delegacja IPN spotkała się także z Josephem Drobotem, prezesem Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (Polish Roman Catholic Union of America), najstarszej polonijnej organizacji katolickiej w USA, powstałej w 1873 r. Przedstawiciele Instytutu zwiedzili znajdujące się w siedzibie głównej ZPRKA w Chicago, Muzeum Polskie w Ameryce i jego obszerną bibliotekę. Jest to najstarsza i największa tego typu placówka na kontynencie amerykańskim. Goście z Polski spotkali się z prezesem Muzeum Ryszardem Owsianym i dyrektor Małgorzatą Kot.

Również 17 stycznia w trzech miejscach w Chicago – w budynku Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling oraz w Domu Podhalan odbyły się warsztaty dla nauczycieli, prowadzone przez edukatorów BEN IPN. Podczas spotkań zaprezentowano ofertę edukacyjną Instytutu oraz sposoby pracy z wydawnictwami edukacyjnymi IPN.

Podczas zajęć dotyczących polskich symboli narodowych uczestnicy poznali puzzle „Polak Mały” i projekt edukacyjny „Historia w kolorach”. Na warsztatach o wykorzystaniu gier edukacyjnych IPN w nauczaniu historii poznali grę „303”, ale także przypomnieli sobie najważniejsze wydarzenia i symbole Polski dzięki grze „Znajznak”. Na zajęciach „Śledztwo katyńskie – praca z artefaktami” dowiedzieli się, jakie artefakty wydobywano z grobów ofiar Katynia oraz w jaki sposób, chociaż w przybliżeniu, można było określić, kim była ofiara. Podobne warsztaty odbędą się jeszcze dwukrotnie – 20 i 22 stycznia.

 

 

kosipn.gov.pl

OSTATNIENajnowsze

11 marca o godz. 17:00 w Centrum Polskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Brukseli
8 marca 2018 o 19:00 w Dobrym Miejscu (ul. Dewajtis 3, Warszawa)


DołączProgramy