Festiwal Frankofonii 2017– ukazanie bogactwa kulturowego krajów frankońskich z różnych kontynentów

07 marca, 2017 15:10

1 marca – 31 marca, Warszawa

Festiwal Frankofonii to seria koncertów, pokazów filmów, przedstawień teatralnych konferencji i spotkań literackich w całej Polsce: 1 marca – 31 marca 2017. W tym roku odbędzie się V edycja festiwalu zorganizowana przy współpracy 10 ambasad: Francji, Kanady, Demokratycznej Republiki Konga, Libanu, Luksemburga, Maroka, Rumunii, Szwajcarii, Senegalu i Tunezji, Przedstawicielstwa Walonii-Brukseli, oraz 2 instytutów kulturalnych: Instytutu Francuskiego w Polsce oraz Rumuńskiego Instytutu Kultury.

Sam termin „Frankofonia” został utworzony w 1880 roku przez francuskiego geografa Onésime Reclus, oznaczając wspólnotę ludzi i państw posługujących się językiem francuskim, obecnie przekształconą w organizację międzynarodową OIF (Międzynarodowa Organizacja Frankofonii) zrzeszającą 84 państwa, położone na pięciu kontynentach, z czego 52 to członkowie tej organizacji, a 32 – w tym Polska – to obserwatorzy. To w sumie 1 miliard osób.
Najwięcej, bo aż 55% ludzi mówiących językiem francuskim mieszka na kontynencie afrykańskim. Frankofonia to pomost między różnymi kulturami. Festiwal Frankofonii co roku przybliża ludzi i okazale prezentuje bogactwo kulturowe 84 krajów frankofońskich.
Tegoroczna edycja jest już 5 odsłoną Festiwalu Frankofonii  w Polsce, gdzie różnorodne formy ekspresji artystycznej i intelektualnej, pochodzące z krajów, których wspólnym mianownikiem jest język francuski, uświetnią marcowe wieczory.
Organizatorami Festiwalu Frankofonii są Ambasady: Francji, Libanu, Konga, Kanady, Rumunii, Luksemburga, Maroka, Szwajcarii, Tunezji, Senegalu, Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli oraz Instytut Francuski w Polsce i Rumuński Instytut Kultury.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej organizatorów:  http://www.institutfrancais.pl/pl/festiwal-frankofonii

Telewizja Republika jest patronem medialnym festiwalu.

 

frankofonia_670

NajnowszePopularne

Patronaty
6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca
Na kilkanaście dni przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000 zdradzamy jeden z najciekawszych punktów programu.


DołączProgramy