13 lutego 2018 10:35

Donald Trump zwiększa środki na ochronę wschodniej flanki NATO

Donald Trump, Krym, Ukraina, Rosja, USA, Polska, NATO, wschodnia flanka, Europa, Europa Wschodnia, prezydent, Resort Obrony, Ameryka
flickr

Donald Trump chce zwiększenia środków na ochronę wschodniej flanki NATO. Ma to być reakcja na agresywne działania Rosji. W projekcie budżetu na rok 2019 prezydent USA przewiduje na ten cel 6,5 miliarda dolarów, czyli o ponad jedną trzecią więcej niż obecnie.

Na Europejską Inicjatywę Odstraszania USA przekazały w 2018 roku 4,8 miliarda dolarów. W projekcje budżetu na przyszły rok, który został przesłany do Kongresu w poniedziałek przewidziano zwiększenie tej kwoty o 1,7 miliarda dolarów.

W swoim oświadczeniu amerykański resort obrony napisał: – Chcemy wzmocnić odstraszanie poprzez zwiększoną obecność sił lądowych i poprawę wspólnych zdolności bojowych z sojusznikami.


Połowa z 6,5 miliarda dolarów ma zostać przeznaczona na rozmieszczenie sprzętu wojskowego. Druga część kwoty ma zostać wydana na rozbudowę infrastruktury obronnej, utrzymanie wojsk amerykańskich, ćwiczenia bojowe z sojusznikami i poprawienie ich zdolności bojowych. Ponadto w budżecie znalazły się pieniądze na doradztwo, szkolenia i doposażenie armii ukraińskiej.

Stany Zjednoczone rozpoczęły rozlokowywanie swoich wojsk w Europie Wschodniej po aneksji Krymu i rosyjskiej interwencji na Ukrainie. Działania te mają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa sojuszników USA, w tym Polski.

ASTelewizja Republika

OSTATNIENajnowsze

6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca
Na kilkanaście dni przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000 zdradzamy jeden z najciekawszych punktów programu.


DołączProgramy