13 września 2017 18:45

Brynkus: Zmiany w sądownictwie są wiatrem zmian, które mam nadzieje skończą się zmianą konstytucji

REFORMA SĄDOWNICTWA, Józef Brynkus, marcin horała, Zbigniew Gryglas
Telewizja Republika

– Mamy wiatr zmian i pojedźmy na nim dużo dalej, niż reformy sprawiedliwości. Konstytucja nie musi być dla wszystkich, tylko musi być akceptowalna przez większość, a większość chce radykalnej zmiany – mówił na antenie Telewizji republika poseł Kukiz'15 Józef Brynkus. Gośćmi Marcina Bąka byli również poseł PiS Marcin Horała oraz Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej.

Zmiana systemu sądownictwa

– Tak jak zapowiedział prezydent. Chcemy głębokich zmian w systemie sądownictwa. Może będą, to zmiany trochę subtelniejsze, niż w przypadku wcześniejszych ustaw, ale będą dalej, to zmiany głębokie dla naszego wymiaru sprawiedliwości – komentuje Horała.

– Zmiany proponowane zarówno przez PiS, jak i przez prezydenta będą tylko kosmetyczne. Do pełnych i głębokich zmian potrzebna jest zmiana całej konstytucji – informuje Brynkus.

– PiS główny nacisk kładzie na personalny aspekt zmian. Polacy jednak oczekują czegoś innego. Wszyscy chcą, aby postępowania było szybsze i tańsze. (...) Ciesze się, że konsultacje z prezydentem się odbyły. Był na nim słyszalny głos wielu środowisk. Czekam jednak na zmiany w innym zakresie niż proponuje to PiS – dodaje Gryglas.

Konstytucję trzeba zmienić

Brynkus: – Zdecydowanie opowiadam się za tym, aby zmiany zacząć od konstytucji. Ustawy o SN i KRS nie przyspieszą całych postępowań. Odbieram ostatnie wydarzenia jednak jako początek zmian, które doprowadzą do zmiany konstytucji – zauważą poseł Kukiz'15.

Horała: Trzeba radzić sobie na tyle ile pozwala aktualne prawo. Nie mamy większości do zmian konstytucyjnej. Czynnik zewnętrzny, jak to, że wpływ na sędziów będą mieli prezydent, czy przedtawiciele rządu, to dalej jest pewna demokratyzacja, bo te urzędy są wybierane demokratycznie

– Konstytucja była kiedyś mniejszościowym kompromisem. My musimy działać w ramach aktualnie obowiązującego prawa i robimy wszystko najlepiej, jak tylko możemy – informuje poseł PiS.

– Mamy wiatr zmian i pojedźmy na nim dużo dalej, niż reformy sprawiedliwości. Konstytucja nie musi być dla wszystkich, musi być akceptowalna przez większość – uważa Józef Brynkus.

– Polaryzacja społeczeństwa jest za duża, żeby zrobić konstytucję dla wszystkich. Jest to fizycznie niemożliwe – komentuje wcześniejsze wypowiedzi Zbigniew Gryglas.

J.PTelewizja Republika

OSTATNIENajnowsze

Zbiórka prowadzona w terminie 15 stycznia 2018 r. – 30 czerwca 2018 r. na terenie Rzeczpospolitej Polskiej
PREMIERA: 12 stycznia 2018 r.


DołączProgramy