15 marca 2018 10:31

Benedykt XVI nie stanął w obronie Franciszka. Watykan przyznaje się do manipulacji. Co zostało zatajone?

papież benedykt xvi, papież Franciszek, 11 książek, Watykan, manipulacja zdjęciem, Stolica Apostolska, świat, Republika
twitter.com

Zdjęcie listu papieża Benedykta XVi o Franciszku zostało opublikowane bez kluczowych fragmentów, co zmieniło wydźwięk komunikatu. Ocenzurowana wersja dokumentu odebrana została jako głos w obronie obecnie urzędującego papieża. Okazało się, że całość nie jest jednak aż tak jednoznaczna.

"Emerytowany Ojciec Święty Benedykt XVI stanął w obronie swojego następcy. Za głupie uznał opinie nt. Franciszka, jakoby jest człowiekiem "pozbawionym odpowiedniego przygotowania teologicznego i filozoficznego". – CZYTAJ DALEJ.

Watykan przyznał, że przesłane mediom zdjęciu listu emerytowanego Benedykta XVI zostało wcześniej poddane obróbce. Na zdjęciu wymazano dwa ostatnie wersy, druga strona natomiast została przysłonięta stosem książek. Manipulacja okazała się naruszyć standardy dziennikarskie.

Zdjęcie z listem papieża seniora do prefekta Sekretariatu ds. Komunikacji prał. Dario Vigano zostało opublikowane w poniedziałek. List powstał z okazji prezentacji serii książek „Teologia papieża Franciszka”, ukazującej się nakładem watykańskiego wydawnictwa Libreria Editrice Vaticana (LEV).

„Z zadowoleniem przyjmuję tę inicjatywę, która chce sprzeciwić się i zareagować na niemądry przesąd, według którego papież Franciszek jest człowiekiem praktycznym, pozbawionym szczególnej formacji teologicznej lub filozoficznej, podczas gdy ja byłbym jedynie teoretykiem teologii, który mało zrozumiał z konkretnego życia chrześcijańskiego dzisiaj” – napisał Benedykt XVI. 

Co zostało zatajone?

Dwa ostatnie wersy listu dotyczą tłumaczeń Benedykta, w których przyznaje, że nie czytał 11 książek napisanych przez teologów o międzynarodowej sławie. Dodał również, że nie może dokonać ocent teologicznej Franciszka, o którą prosił Vigano, ponieważ skupia się na innych projektach.

Druga strona listu jest na zdjęciu przykryta stosem książek. Wystaje tylko mały skrawek papieru z podpisem Benedykta. Ocenzurowanie listu znacząco zmieniło znaczenie cytatów, które Watykan udostępnił i które były szeroko komentowane przez media. 

Vigano stoi na czele nowego Sekretariatu ds. Komunikacji Watykanu. Niedawno w komunikacie z okazji Dnia Środków Społecznego Przekazu sekretariat potępił fake newsy jako zło i nakłaniał media do poszukiwania prawdy.

amtvp.info

OSTATNIENajnowsze

6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca
Na kilkanaście dni przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000 zdradzamy jeden z najciekawszych punktów programu.


DołączProgramy