Za siódmą górą odc. 170 - W pogoni za australijską „gorączką złota” (cz.1)

Niniejsza odsłona programu Stefana Czernieckiego to zanurzenie się w czasy XIX-wiecznej australijskiej „gorączki złota”. Gdy to na wschodnim wybrzeżu odnaleziono pokaźne złoża cennego kruszcu. Któregoś roku jednak ulewne deszcze skutkujące lawinami błotnymi odcięły ten skrawek lądu od portów. Wówczas powstało się na jedno z najbardziej wybitnych dzieł ówczesnej inżynierii: kolej szynowa z Kurandy do nadbrzeżnego miasta Cairns.

Jej budowa pochłonęła wiele ludzkich istnień – musiano bowiem stawić czoła nie tylko malarycznym obszarom puszczy, ale także bez udziału maszyn wiertniczych przekopać się przez kilka skalnych tuneli, czy poprowadzić tory ponad przepaściami. O tym wszystkim w niniejszej odsłonie programu.

 

Więcej na: www.czerniecki.net
Najnowsze

Trwa kampania honorowego krwiodawstwa „Niepodległą mamy we krwi", zorganizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy (wydawcę m.in. Polski Zbrojnej) oraz Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion.
6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca


DołączProgramy