Gazeta Wyborcza a Powstanie Warszawskie

24 lipca, 2015 15:43

Spotkanie promocyjne wokół trzeciej książki Leszka Żebrowskiego

Nakładem Wydawnictwa Capital 4 sierpnia 2015 r. na rynku księgarskim ukaże się trzecie wydanie książki historyka

i publicysty Leszka Żebrowskiego. Jest to wznowienie pozycji, która została wydana w 1995 roku – wydanie poszerzone i uzupełnione o dokumenty i źródła, do których dotarł autor w ciągu 18 lat od pierwszego wydania.

Oficjalna promocja książki odbędzie się 31 lipca 2015 r. o g. 18.30 podczas spotkania pt. „Gazeta Wyborcza a Powstanie Warszawskie” w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

„Paszkwil Wyborczej” jest polemiką z artykułem zniesławiającym Powstanie Warszawskie, który ukazał się w „Gazecie Wyborczej”. Myślą przewodnią tego artykułu było stwierdzenie, że „AK i NSZ wytłukły mnóstwo niedobitków z getta”. Leszek Żebrowski podjął się obrony dobrego imienia Polskiego Państwa Podziemnego i uczestników Powstania Warszawskiego. Opierając się na dokumentach i mało znanych źródłach, pokazał, jak w świecie i w Polsce zakłamuje się naszą najnowszą historię oraz kto to robi i komu to służy.

 

O książce:

„Paszkwil Wyborczej” to kolejna świetnie udokumentowana książka w bogatym już dorobku autora. Dorobku, który cenię także ze względu na podobne zainteresowania: genezą zbrodniczego komunizmu, jego funkcjonariuszami (bestiami) oraz ofiarami – niezłomnymi żołnierzami II konspiracji niepodległościowej. Leszek Żebrowski pokazuje – co szczególnie mi bliskie – historię nie jako zamkniętą kartę, ale jej przenikanie do współczesności. Widać to szczególnie w dzisiejszej Polsce – tej karykaturalnej kontynuacji PRL-u, gdzie dawne kariery i układy trwają w najlepsze. Trwają, ba, kształtują naszą rzeczywistość, i fałszują historię. Takich paszkwilantów znajdziecie w najnowszej książce Leszka wielu.

Tadeusz Płużański

 

W końcu jednak powstało niesamowicie ważne dzieło, dzieło symbolicznie. Otóż po raz pierwszy po 1989 r. ktoś pokazał, że można przeciwstawić się merytorycznie postdysydenckim prymusom selekcji negatywnej i ich postdialektycznym badziewiom postmodernizmu. I nie przemogą. Okazało się, że nie jesteśmy bezsilni, a wprost przeciwnie – jesteśmy od nich o niebo wyżej intelektualnie. Tylko trzeba chcieć. Przestać narzekać. Zabrać się do roboty. Tak jak Leszek Żebrowski na swoim polu. Chłopak zna się na rzeczy, jak mało kto.

prof. Marek Jan Chodakiewicz

 

O autorze:

 

Leszek Żebrowski

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Ekonomista, historyk, publicysta. Autor lub współautor takich książek jak „Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia” (t. 1-3), „Tajne oblicze GL-AL i PPR” (t. 1-3), „Mity przeciwko Polsce“ oraz albumu „Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”. Publicysta „Ładu”, „Nowego Świata”, „Naszej Polski”, „Naszego Dziennika” i prasy polonijnej. Specjalizuje się w dziejach polskich organizacji konspiracyjnych w okresie II wojny światowej i narodowego odłamu Żołnierzy Wyklętych, a także komunistycznej konspiracji i partyzantki z lat 1942–1945 oraz stalinowskiej bezpieki.

 

gw_a_powstanie_warszawskie_31_lipca_2015_670

Tytuł: Paszkwil Wyborczej

Autor: Leszek Żebrowski

Wydanie: III

Wydawca: Wydawnictwo Capital

Miejsce i rok: Warszawa 2015

Premiera: 4 sierpnia

Oficjalna promocja książki: 31 lipca (Warszawa)

Objętość: 240

Format: A5

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN:  978-83-64037-63-4

Cena katalogowa: 34,90 zł

Książkę można już teraz zamawiać w sklepie www.CapitalBook.pl

NajnowszePopularne

Patronaty
Trwa kampania honorowego krwiodawstwa „Niepodległą mamy we krwi", zorganizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy (wydawcę m.in. Polski Zbrojnej) oraz Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion.
6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca


DołączProgramy