15 marca 2018 9:29

70 lat temu stracono rotmistrza Witolda Pileckiego. "Cały świat powinien śpiewać Mu pieśń chwały"

Witold Pilecki, rotmistrz, 70. rocznica, Rejonowy Sąd Wojskowy, Rakowiecka 25, Polska, historia, Republika
twitter.com

15. marca 1948 roku Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie podjął decyzję o skazaniu rotmistrza Witolda Pileckiego na śmierć. Wyrok na oficera Armii Krajowej zapadł w siedzibie ministerstwa bezpieczeństwa publicznego. – Ten człowiek miał zginąć – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Był oficerem 2. Korpusu Polskiego. W 1940 roku z własnej woli poddał się aresztowaniu by trafić do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W ten sposób zamierzał zebrać informacje o śmiercionośnym miejscu. Po ucieczce z Oświęcimia, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie był aktywny w antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym.

Komuniści aresztując go i stawiając przed sądem mieli jasny cel. – Usiłowali wykazać, że zarówno 2 Korpus, jak i polskie władze pozostające na emigracji wysyłają do Polski szpiegów, którzy przeszkadzają w budowie Polski Ludowej – wyjaśnia prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. 

Oskarżenie i proces przeżywała rodzina rotmistrza. – Pamiętam, jak mama wyjeżdżała na ten proces. Koledzy i nauczyciele dawali nam do zrozumienia, że to jest nasz ojciec – wspomina syn rotmistrza Andrzej.

W trakcie śledztwa był torturowany. Jako główny zarzut stawiano mu szpiegostwo. Wyrok śmierci zapadł w siedzibie ministerstwa bezpieczeństwa publicznego. – Ten człowiek miał zginąć – odnosi się Szwagrzyk.

Rotmistrz Pilecki został stracony w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej 25 maja 1948 r. Do dzisiaj nie udało się zidentyfikować jego szczątków.

Wyrok skazujący Witolda Pileckiego został unieważniony w 1990 r., przez Sąd Najwyższy. W 2006 r. został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, w 2013 awansowany do stopnia pułkownika.

 

 

amtvp.info

OSTATNIENajnowsze

6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca
Na kilkanaście dni przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000 zdradzamy jeden z najciekawszych punktów programu.


DołączProgramy